Kule Vinç Dönüş Sistemleri

Kule Vinç Dönüş Sistemleri

Kule Vinçlerin dönüş sistemlerinde her zaman dönüşlerin kartlımı, İnvertörlümü olması konusunda bir belirsizlik ve bilgi kirliliği bugüne kadar süregelmiştir. Bu konuyu iki ana maddede ele alabiliriz.

 

1-) Dönüş Sistemlerinin Kartlı olması (Dönüş Bloğu);

Bu sistem Kule Vinç operatörlerinin her zaman tercih sebebi olmuştur. Çünkü kartlı sistemlerde hareket kabiliyeti, boom durdurma, hareket alma yani tepkime/algılama invertörlü sistemlere göre daha çok avantaj sağlamaktadır. Yani Operatör boom kolunu istediği yerde, durdurup, yine aynı noktadan anlık tepkime ile hareket ettirebiliyor. Bu yüzden Kule Vinç operatörlerinin tercihi kartlı, yani dönüş blok sistemli kule vinçler üzerine olmaktadır.

Bu sistem Kule Vinçlerde kullanılan en eski sitemlerden biridir. Genel itibari ile dönüş sistemleri kartlı olan kule vinçlerde, anlık tepkimeye bağlı olarak ileri vadede dönüş redüktörü arızaları, motor yakma, kartın kendisinin arıza göstermesi gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

 

 

2-) Dönüş sistemlerinin İnvertörlü (SÜRÜCÜ) olması;

Bu sistem Kule Vinç operatörlerinin çok tercih ettiği sistem değildir. Çünkü dönüş sistemleri invertörlü olan Kule Vinçler, anlık tepkime yerine yumuşak kalkış ve yumuşak duruş sağlamaktadır. Hatta 60-65 mt. boom kolu uzunluklarında boom salınımını dahi engellemektedir. Mesela; Boom kolunun durması gerektiği noktada anlık durdurma yapılamayacağı için, tamamen operatörlerin el alışkanlığı ve tecrübesini gerektirmektedir. Joy-Stick (Levye) duruş için bırakıldığında, boom 3 mt.'den sonra yavaş ve yumuşak duruş yapmaktadır. Operatör tecrübesi ile 3 mt.önce duruş vermesi gerekiyor ki, istediği noktada boom durmuş olsun. Oysa ki bu sistem Operatörler için kısa sürede kazanılabilecek  bir el yatkınlığıdır.

Bu sistem avrupa ve dünyada kullanılan en yaygın ve en yeni sistemdir. Avantajları arasında şantiye elektriği gerilim düşmesi halinde motoru korumaya alır. Yumuşak kalkış ve duruş sağlamasından dolayı, redüktörlerin ömrünü maksimum seviyede uzatır. Dış etkenler olmadığı sürece (rüzgar hızı limiti üzerinde çalıştırmak, dönüş yapmaya zorlamak) motor yanma gibi sorunları en aza indirir.

Bizlerin standart imalatı İNVERTÖRLÜ sistemdir.

Ancak müşteri tarafından talep edilmesi halinde, dönüş sistemlerinde Kart kullanabiliyoruz.

Yeni İlanlar

TKE 5213 Kule Vinç - 5 Ton

TKE 5012 Kule Vinç - 5 Ton

TKE 5510 Kule Vinç - 5 Ton

TKE 5030 Kule Vinç - 8 Ton